İlçemizin Kurtuluş’unun 97. Yılı Coşku İçinde Kutlandı

01 Kasım 2019 19:19 Vize Belediyesi 166

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yıldönümü düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Sabah 9.30’da, Tören Alanında bulunan Atatürk Anıtına çelenkler sunulup saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu. Ardından protokol ile birlikte Garnizon Komutanlığına şükran ziyareti gerçekleştirildi.

İlçemizin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yıldönümü düzenlenen coşkulu bir törenle kutlandı. Sabah 9.30’da, Tören Alanında bulunan Atatürk Anıtına çelenkler sunulup saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşımız okundu. Ardından protokol ile birlikte Garnizon Komutanlığına şükran ziyareti gerçekleştirildi.
Tören saat 10.30’ta Vize Avcılar ve Atıcılar Derneği Üyeleri’nin Kurtuluş gelinini Belediye Başkanı Ercan ÖZALP’e teslimi ile kutlama programı başladı. Ardından İlçe Kaymakamı Soner ZEYBEK , Binbaşı Sinan ÖZTÜRK, Belediye Başkanı Ercan ÖZALP kurtuluş gelini ile birlikte okulların ve halkın bayramını kutladılar.
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanımız Ercan ÖZALP yaptı. Konuşmasında; Sayın Milletvekillerim, Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Savcım, Sayın Belediye Başkanlarım, Siyasi Partilerimizin Temsilcileri, Muhtarlarımız, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Mensupları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Kıymetli Temsilcileri, Baştacımız Olan Değerli Öğretmenlerimiz, Sevgili Öğrenciler Ve Saygıdeğer Vizeli Hemşehrilerim, Hanımefendiler, Beyefendiler; Milli Mücadelemizin 100. Yılında İlçemizin Düşman İşgali’ndenKurtuluşu’nun 97. Yılı Kutlama Programına Hepiniz Hoşgeldiniz.
Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. 27 Temmuz 1920’de Yunan İşgaline uğrayan ilçemiz 2,5 yıl düşman işgali altında kalmıştır. 97 yıl öne bugün 1 Kasım 1922’de Türk ordusu bir daha çıkmamak üzere ilçemizi düşman işgalinden kurtarmıştır. Tarihimize saygı duyuyor, geleceğe umutla bakıyoruz. İlçemizin düşman işgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yılında sizlere hitap etmek büyük bir şeref4 gün önce 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı 96. Yılını hep birlikte büyük bir coşkuyla kutladık. 1.Dünya Savaşı’nın sonunda vatan topraklarımızın her köşesi işgal edilmiş ordumuz dağıtılmış milletimiz fakru zaruret içindedir. Ancak emperyalist güçler yanlış bir hesap yapmışlardır. Ezelden beridir hür yaşamış Türk Milletinin yurdunda tüten En son ocak sönmeden hiçbir güce teslim olmayacağını düşünememişlerdir. Bu güzel vatanımızı Kurtuluş Savaşında canlarıyla, kanlarıyla dişiyle tırnağıyla savunan şehit olmaktan bir an olsun çekinmeyenGazi olduğunda şehit olamadım diye üzülen ebediyete intikal etmiş bütün kahramanlarımızı rahmet ve şükranla bir kez daha anıyorum. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, her türlü zorluğa rağmen insanlık tarihinin en büyük direnişini gerçekleştiren büyüklerimize şükranlarımı sunuyorum.
Mustafa Kemal ATATÜRK asla vazgeçmedi.
Bunlar gitmez demedi, geldikleri gibi giderler dedi.
Bunlar vermez demedi, biz alırız ve alacağız dedi.
Bunlar vazgeçmez demedi, biz vazgeçmeyiz dedi.
Kazandı çünkü Mustafa kemal ATATÜRK inandığını söyledi.İnandığını yaptı.İnandığını paylaştı.
Ve Milletine güvendi.
Aydınlık ve güzel günlere inanmış bir liderin ışığı bağımsızlık isteyen ulusumuzun yolunu aydınlatmıştır.
Bizler kahraman ninelerimizin, yiğit dedelerimizin, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ülkeyi emanet ettiği VİZELİLERİZ.
Birinci vazifemiz Türkiye Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetimizin ve istiklalimizin yegane temeli budur.
Bu temel bizim en kıymetli hazinemizdir.
Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.
Geleceğimize yön vermek ancak geçmişimizi bilmekle, anlamakla
ve asla unutmamakla mümkündür.
İlçemizin özgür, yürekli, güzel insanları;
Türkiye Cumhuriyetinin onurlu bir yurttaşı olarak Selanik göçmeni bir ailenin evladı olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti ilelebet payidar kılmak için geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de elimizden ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.
Bu güzel topraklarda bağımsız yaşamamızı sağlayan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi, kahramanlarımızı sevgi, saygı, minnet ve şükranla anıyor; emanetleri olan bu kutsal toprakların her zaman koruyucusu, savunucusu olacağımızı belirtiyorum.NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE !ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanımız Ercan ÖZALP’in konuşmasının ardından öğrenciler Kurtuluş Günü ile ilgili günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okudular. İlk ve ortaokullar arasında 1 Kasım Kurtuluş Bayramı konulu gerçekleştirilen resim, müzik ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin ödül töreni yapıldı. Vize Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı folklor gösterilerinin ardından Genkad Zeybek ekibi gösterilerini sergilediler. Ardından Ertuğrul Köyü Cumhuriyet Kadınları Korosu sahne alarak günün anlamına uygun marş ve şiirlerini seslendirerek coşku dolu anlar yaşandı. Kurtuluş Bayramı Kutlama programı Vize Belediyesi’nin ve Vize’de bulunan diğer Kamu Kuruluşları ile sivil toplum Kuruluşlarının araçları yaptıkları geçit töreni ile sona erdi.

  • Etiketler
Belediye Yazılımı: Rota Bilişim © Tüm Hakları Saklıdır.